Artykuł sponsorowany

Opakowania foliowe - koszty i właściwości

Opakowania foliowe - koszty i właściwości

Opakowania foliowe to popularne rozwiązanie stosowane zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych. Choć wydają się one tańszą i łatwiejszą alternatywą dla innych materiałów opakowaniowych, warto zastanowić się nad ich rzeczywistymi kosztami oraz właściwościami. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, analizując zarówno korzyści, jak i potencjalne zagrożenia związane z używaniem folii.

Przeczytaj również: Co oferuje producent opakowań z tworzyw sztucznych?

Korzyści zastosowania opakowań foliowych

Opakowania foliowe mają wiele zalet, które przyczyniają się do ich popularności. Przede wszystkim są lekkie, co sprawia, że nie wpływają znacząco na wagę produktu i obniżają koszty transportu. Ponadto są elastyczne i łatwo dopasowują się do kształtu przedmiotu, co ułatwia pakowanie oraz ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Folia jest także materiałem odpornym na działanie wilgoci, dzięki czemu chroni zawartość opakowania przed zawilgoceniem. Dodatkowo folie można łatwo drukować, co pozwala na umieszczenie na nich informacji o produkcie czy reklam. Wreszcie, opakowania foliowe są stosunkowo tanie w produkcji, co przekłada się na niższe koszty dla producentów i konsumentów.

Wpływ na środowisko

Niestety, opakowania foliowe mają również negatywny wpływ na środowisko. Większość folii produkowanych obecnie to folie z tworzyw sztucznych, które są trudne do recyklingu i nie ulegają biodegradacji. W efekcie ich pozbywanie się może prowadzić do zanieczyszczenia gleby, wód oraz powietrza. Ponadto produkcja folii plastikowych wymaga dużych ilości energii oraz surowców, co przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych i wyczerpywania zasobów naturalnych. W Polsce problem ten jest szczególnie widoczny, gdyż tylko niewielka część opakowań foliowych trafia do recyklingu, a większość ląduje na wysypiskach. Jeśli chodzi o ekologiczne opakowania foliowe, Wałbrzych i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Nowaplast.

Alternatywy dla opakowań foliowych

W związku z negatywnym wpływem opakowań foliowych na środowisko warto rozważyć stosowanie alternatywnych materiałów opakowaniowych. Jednym z nich są opakowania papierowe, które są łatwe w recyklingu i ulegają biodegradacji. Choć mogą być nieco droższe od folii, ich korzyści dla środowiska są niezaprzeczalne. Inną opcją są opakowania wykonane z materiałów biodegradowalnych, takich jak PLA (kwas polilaktydowy) czy PHA (polihydroksyalkaniany).