Niesamowite ciekawostki ze świata muzyki, których nie możesz przegapić

Niesamowite ciekawostki ze świata muzyki, których nie możesz przegapić

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie sekrety kryją się za twórczością Twoich ulubionych artystów? Oto kilka niesamowitych ciekawostek ze świata muzyki, które z pewnością zaskoczą nawet najbardziej zagorzałych melomanów.

Najdłuższy koncert na świecie

Czy wiesz, że najprawdopodobniej najdłuższy koncert na świecie będzie trwał aż 639 lat? Dzieło "As Slow As Possible" ("Jak najwolniej") autorstwa amerykańskiego kompozytora Johna Cage'a rozpoczęło się 5 września 2000 roku w niemieckim mieście Halberstadt. Organy w kościele St. Burchardi w Halberstadt rozpoczęły w 2001 roku występ, który zakończy się w 2640 roku. Wyjątkowość tego wydarzenia polega na tym, że zmiany dźwięków następują bardzo rzadko – czasami nawet co kilka lat. Ostatnia nuta została zagrana 5 lutego 2024 r. Następna nuta zostanie zagrana 5 sierpnia 2026 r.

Rekordy Guinnessa w muzyce

W Polsce również ustanawiane są rekordy Guinnessa związane z muzyką. W 2012 roku w Warszawie odbył się największy na świecie koncert zespołu grającego na instrumentach perkusyjnych. W wydarzeniu uczestniczyło aż 77 bębniarzy, którzy zagrali wspólnie utwór "We Will Rock You" zespołu Queen. Kolejnym polskim rekordem jest najdłuższe granie na gitarze elektrycznej, które wynosi 116 godzin i zostało ustanowione przez Leszka Cichońskiego w 2014 roku.

Niezwykłe instrumenty muzyczne

W świecie muzyki można spotkać wiele niezwykłych instrumentów, takich jak theremin – jeden z pierwszych elektronicznych instrumentów muzycznych, wynaleziony w 1920 roku przez rosyjskiego naukowca Lwa Siergiejewicza Termena. Dźwięki są wytwarzane poprzez poruszanie rękoma wokół dwóch anten, co sprawia, że theremin wydaje się być "grany na powietrzu". Innym nietypowym instrumentem jest hang drum, który przypomina latający spodek i pochodzi ze Szwajcarii. Został stworzony w 2000 roku przez Felixa Rohnera i Sabina Schärera i charakteryzuje się niezwykle relaksującym brzmieniem.

Tajemnice słynnych kompozytorów

Historia muzyki obfituje w fascynujące postaci, których życie skrywało wiele tajemnic. Przykładem może być Wolfgang Amadeus Mozart, który oprócz swojego geniuszu muzycznego był również znany z miłości do żartów i gier słownych. Jego listy do rodziny i przyjaciół często zawierały dowcipne anagramy oraz żarty o zabarwieniu erotycznym. Inny słynny kompozytor, Ludwig van Beethoven, miał obsesję na punkcie liczenia kroków podczas spacerów. Wierzono, że pomagało mu to w twórczym procesie komponowania.

Muzyka w kosmosie

Ciekawostką jest również fakt, że muzyka dociera nawet w przestrzeń kosmiczną. W 1977 roku sondy kosmiczne Voyager 2 i Voyager 2 zostały wyposażone w Złote Płyty, na których znalazły się utwory takich artystów jak Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, czy Chuck Berry. Płyty te mają za zadanie przedstawić potencjalnym pozaziemskim cywilizacjom obraz kultury i muzyki ludzkości.

Te niesamowite ciekawostki ze świata muzyki pokazują, jak różnorodna i fascynująca może być ta dziedzina sztuki. Niezależnie od tego, czy jesteś pasjonatem muzyki klasycznej, rockowej czy elektronicznej, z pewnością znajdziesz coś dla siebie w bogactwie muzycznych odkryć.