Artykuł sponsorowany

Jaki rodzaj piasku jest kupowany najczęściej?

Jaki rodzaj piasku jest kupowany najczęściej?

Piasek to nie tylko podstawowy surowiec budowlany, ale także nieodłączny element wielu innych dziedzin życia. Jego rodzajów jest wiele, a każdy z nich ma swoje unikalne właściwości i zastosowania. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, istnieje kilka rodzajów piasku, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem klientów. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj piasku jest kupowany najczęściej, oraz przybliżymy jego najważniejsze cechy i zastosowania.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje piasku w Polsce?

Wśród najchętniej kupowanych rodzajów piasku na polskim rynku wyróżnić można przede wszystkim piasek kwarcowy, piasek rzeczny oraz piasek z kopalni odkrywkowej. Piasek kwarcowy, dzięki swojej wytrzymałości i odporności na ścieranie, jest wykorzystywany głównie w przemyśle szklarskim oraz jako składnik betonów wysokojakościowych. Piasek rzeczny, ze względu na swoje naturalne właściwości filtrujące, jest niezastąpiony w budownictwie drogowym, hydrotechnicznym oraz przy budowie oczyszczalni ścieków. Natomiast piasek z kopalni odkrywkowej, będący najtańszym z wymienionych, znajduje zastosowanie przede wszystkim jako wypełniacz w betonie oraz składnik zapraw murarskich.

Szczecin, jako jeden z większych ośrodków miejskich w Polsce, generuje duże zapotrzebowanie na różne rodzaje piasku. Sprzedaż piasku w Szczecinie nie różni się jednak znacząco od innych miast, jeśli chodzi o preferencje klientów. Podobnie jak w innych regionach kraju, szczecińscy nabywcy najchętniej sięgają po piasek kwarcowy, rzeczny oraz z kopalni odkrywkowej. Warto dodać, że ze względu na swoje położenie nad Odrą, Szczecin może korzystać z lokalnych źródeł piasku rzecznego, co przekłada się na niższe ceny tego surowca w porównaniu z innymi miastami.

W jakich branżach piasek jest najbardziej pożądany?

Piasek jest surowcem wszechstronnym i niezbędnym w wielu dziedzinach gospodarki. Jego największe zastosowanie znajduje oczywiście w budownictwie, gdzie jest wykorzystywany jako składnik betonu, zapraw murarskich czy podsypki pod nawierzchnie drogowe. Poza tym, piasek jest niezbędny w przemyśle szklarskim, gdzie służy do produkcji szkła, a także w przemyśle ceramicznym, do wytwarzania cegieł i dachówek.