Artykuł sponsorowany

Jak wykonuje się kątowniki z tektury litej?

Jak wykonuje się kątowniki z tektury litej?

Kątowniki tekturowe to coraz częściej stosowane rozwiązanie w przemyśle opakowaniowym, które łączy w sobie ekologiczny charakter z wysoką wytrzymałością i uniwersalnością zastosowania. W artykule przedstawiamy, jak wykonuje się kątowniki z tektury litej oraz jakie są ich zalety i zastosowania w różnych branżach.

Proces produkcji kątowników tekturowych

Produkcja kątowników tekturowych zaczyna się od przygotowania odpowiedniej mieszanki celulozy, która jest podstawowym surowcem do produkcji tektury litej. Następnie celuloza jest rozpuszczana w wodzie, a uzyskana masa papierowa jest rozprowadzana na dużych płaszczyznach, gdzie następuje proces suszenia. Po osiągnięciu odpowiedniej grubości arkuszy tektury są one cięte na odpowiednie wymiary i kształty, zgodnie z potrzebami klienta.

Formowanie kątowników i klejenie warstw

Kolejnym etapem produkcji kątowników tekturowych jest formowanie ich kształtu. W tym celu arkusze tektury są gięte wzdłuż linii cięcia, co pozwala na uzyskanie odpowiedniej formy kątownika. Następnie warstwy tektury są sklejane ze sobą za pomocą kleju na bazie wody, który jest przyjazny dla środowiska. W zależności od wymagań klienta kątowniki mogą być wykonane z różnej liczby warstw tektury, co wpływa na ich wytrzymałość i sztywność.

Wzmocnienie kątowników i kontrola jakości

Aby zapewnić wysoką wytrzymałość kątowników tekturowych, często stosuje się dodatkowe wzmocnienia, takie jak specjalne nacięcia czy zagięcia. Dzięki temu kątowniki z tektury litej są w stanie wytrzymać znaczne obciążenia, co sprawia, że są one idealnym rozwiązaniem do zabezpieczania towarów o dużych gabarytach i ciężarze. Na etapie produkcji każdy kątownik jest dokładnie sprawdzany pod kątem jakości wykonania oraz zgodności z wymaganiami technicznymi.

Zastosowania kątowników tekturowych w różnych branżach

Kątowniki tekturowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach, takich jak budownictwo, przemysł meblarski czy elektroniczny. Służą przede wszystkim do zabezpieczania krawędzi produktów przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas transportu czy magazynowania. Ponadto, dzięki swojej lekkości i łatwości w montażu, są one idealnym rozwiązaniem do stabilizowania ładunków na paletach. W przemyśle meblarskim kątowniki tekturowe są wykorzystywane do ochrony narożników mebli, które są szczególnie narażone na uszkodzenia. W branży elektronicznej natomiast stosuje się je do zabezpieczania delikatnych elementów, takich jak ekrany czy obudowy urządzeń.